Виртуелни Научни Клуб

Виртуелни Научни клуб је база материјала намењених школама, родитељима, самој деци као и људима свих узраста заинтересованим за науку. У овим материјалима можете да пронађете квизове, интерактивне задатке, упутства за кућне експерименте или научне приче које су настале у сарадњи наших научних демонстартора и деце. Позивамо вас да пронађете тему која вас интересује и уроните у свет науке!

Радионица о биопластици у Крагујевцу

Научни клуб Центра за образовање Крагујевац, у понедељак 10. марта, реализовао је активности у оквиру пројекта „Прихваћен изазов-направити биопластику“. Овај програм се финансира од стране Центра за промоцију науке кроз Јавни позив за подршку пројектима промоције и популаризације науке у научним клубовима. Пројекат је реализован у ОШ „Трећи Крагујевачки батаљон“ у Крагујевцу.

Савремени начин живота, односно потрошачко друштво којем припадамо има и своју негативну страну. Све је више производа у понуди, а самим тим и више отпада који бацамо. Један од великих проблема који се јавља је повећана производња пластике. Пластика се појавила у 20. веку и увелико променила наше животе. Ми данас не можемо замислити живот без пластике. Она је данас један од највећих загађивача природе. Природна разградња пластике може потрајати и до 1000 година. Најбоља замена пластици је биопластика, која се производи од обновљивих сировина које потичу из биомасе. Она је биоразградива а разграђује се ензимским реакцијама помоћу микроорганизама. Коришћење биопластике решава проблем акумулације пластике у природи и смањује емисију угљен-диоксида и потрошњу необновљивих извора енергије.

Аутор и реализатор пројекта је Снежана Рајовић, професорка хемије.

ХАРМОНИЈА СУПРОТНОСТИ: ПУТОВАЊЕ ОД МИКРО ДО МАКРО СВЕТА У КРАГУЈЕВЦУ

Научни клуб Крагујевац, у понедељак 10 марта, реализовао је радионицу у оквиру пројекта „Хармонија супротности: Путовање од микро до макро света“. Овај програм се финансира од стране Центра за промоцију науке кроз Јавни позив за подршку пројектима промоције и популаризације науке у Научним клубовима за 2024. годину. Пројекат је реализован у простору Америчког кутка Крагујевац, за преко 20 учесника из више крагујевачких основних и средњих школа.

Пројекат „Хармонија супротности: Путовање од микро до макро света“ је иновативан приступ едукацији који приближава свет науке кроз интерактивне и практичне активности. Пројектом се настоји демистификовати комплексност квантне механике и повезати апстрактне математичке концепте са свакодневним феноменима, креирајући мост између микро и макро света. Ученици су се кроз четири фазе радионица упознали са основама програмирања, принципима квантне физике, и применили стечена знања у практичним експериментима.

Аутори и реализатори су: Марија Рафајловић Стојковић, професор математике у Првој крагујевачкој гимназији, Михајло Петровић, ученик Прве крагујевачке гимназије, Предраг Живковић, професор физике, и Филип Андрић, сарадник у настави на Институту за математику и информатику.