Виртуелни Научни Клуб
Виртуелни Научни клуб је база материјала намењених школама, родитељима, самој деци као и људима свих узраста заинтересованим за науку. У овим материјалима можете да пронађете квизове, интерактивне задатке, упутства за кућне експерименте или научне приче које су настале у сарадњи наших научних демонстартора и деце. Позивамо вас да пронађете тему која вас интересује и уроните у свет науке!
Да ли је Дунав некада заиста био плав?
У оквиру Недеље истраживача, у уторак, 24. септембра у Научном клубу Смедерево одржан је програм пројекта „Да ли је Дунав некада заиста био плав“? Аутори и реализатори пројекта су Соња Милетић, професор разредне наставе, у ОШ „Бранислав Нушић, и Невена Перић, професор разредне наставе у ОШ „Димитрије Давидовић“ Смедерево.
Ученицима је кроз разноврсне активности на радионици, приближена проблематика загађења природних вода у локалној заједници, као и утицај тог загађења на природу. Такође, покушали су и сами да открију на које начине се овај проблем може решити. Изводили су огледе кроз које су се упознали са водом као са растварачем, шта се и у којој мери раствара и како раствор утиче на природу и животно окружење. Кроз експеримент филтрирања воде, уочили су како загађење вода на природан начин може да буде смањено.
Градозиданије – уз помоћ штапа и канапа на Смедеревској тврђави
У оквиру Недеље истраживача, у понедељак, 23. 9. на Смедеревској тврђави је одржан едукативни програм под називом „Градозиданије – уз помоћ штапа и канапа“. Реализатори ове радионице Дејан Радовановић, археолог и директор Регионалног завода за заштиту споменика културе, и Никола Гавриловић, археолог, смедеревским средњошколцима су приближили процес настанка кућа, утврђења, цркава, као и основна знања неопходна за изградњу и како су их људи стицали и развијали кроз време.
Радионица је у простору Смедеревске тврђаве одржана у три сегмента. Најпре је кроз шетњу кроз Тврђаву испричана прича о њеном настанку, развоју и вредностима. Затим је код остатака цркве у југоисточном углу Тврђаве настављена прича о процесу изградње, одабиру места, мерама, материјалима, алатима, а потом су средњошколци кроз практичан рад у непосредној близини остатака цркве, помоћу штапа и канапа, размерили и исцртали основу цркве, као првог корака у изградњи објекта, а затим учествовали у припреми – мешању блатног и кречног малтера, као најважнијих традиционалних везивних материјала у зидању.
У корак с Нушићем пројекат у Смедереву
У уторак, 17. септембра, у ОШ ,,Ђура Јакшић“ у Малој Крсни са успехом, у одличној подстицајној атмосфери реализована је радионица Драмски сукоб нушићевских доба – Нушићев (под)смех некад и сад. Радионица је прва у низу у оквиру пројекта У корак с Нушићем – време мерено смехотресом (комедија у три чина) који је део годишњег програма Научног клуба Смедерево.
У уводном делу реализаторке Миљана Кравић и Ана Хранисављевић подсетиле су ученике на би(бли)ографске податке о писцу и ближе их упознале са књижевнотеоријским појмовима (комика речи, ликова, ситуације; разликовање хумора, ироније и сатире; елементи драмске структуре: радња, сукоб, мотиви, етапе развоја драмске радње и др.).
Након тога учесници радионице имали су задатак да режирају одабране одломке из Нушићевог дела ,,Аутобиографија“ – при драмској адаптацији ученици ОШ ,,Ђура Јакшић“ показали су изузетну креативност и критичка запажања осмишљавајући, као прави мали комедиографи, улоге, драмске дијалоге, дидаскалије, костиме, изглед глумаца, изглед сцене и пратећу музичку подлогу за описане Нушићеве, хумором обојене неспретне изјаве младалачких љубави.
У завршном делу ученици су презентовали своје радове, а епилог пријатног дружења био је истоветан почетку данашњег сусрета – радионица је завршена радошћу, полетом и осмесима, управо онаквим какве је својим делима будио највећи писац комедија у српској књижевности.
Продубљивање знања о књижевнотеоријским појмовима, стилско-изражајним средствима и приповедачким поступцима на којима се заснива хумор, развијање језичког, литерарног и естетског сензибилитета и ваљаних моралних схватања код ученика, поспешивање разумевања, упоређивања, закључивања, логичког мишљења и критичког односа према окружењу, постављање критеријума за вредновање друштвене стварности и уочавања негативних образаца понашања појединаца или друштвених група – неки су од многоборојних циљева који су са успехом достигнути у овој радионици.
Закључак до којег се увек изнова допре при проучавању дела Бранислава Нушића наметнуо се и на крају ове радионице – нушићевски хумор је свевременски и заувек савремен, посебно у нашем добу.
Септембар у научном клубу Београд
Верујемо да и ви, као и ми, с нестрпљењем ишчекујете почетак нове школске године. За нас, то је савршена прилика да поново отворимо врата нашим познатим школским радионицама, где ћемо заједно истраживати чуда науке. Радујемо се што ћемо вас поново видети у Научном клубу, спремне да кроз игру и експерименте откривамо свет око нас и делимо радост учења!
Током септембра, посветили смо се организацији посебних радионица из области астрономије, припремајући се за предстојећу Светску недељу свемира која се широм света обележава од 4. до 10. октобра, у знак сећања на кључне догађаје у историји истраживања космоса. Ова недеља служи и као платформа за едукацију јавности о најновијим открићима и технологијама које обликују наше разумевање космоса. Наше радионице имају за циљ да вам универзум прикажу на потпуно другачији и узбудљив начин и то кроз иновативне симулације, занимљиве експерименте и астрономски биоскоп. Придружите нам се на овом незаборавном научном путовању, где ћете имати прилику да откријете тајне космоса, истражите звездане системе и разумете сложене процесе који обликују наш универзум.
Поред школских радионица позивамо вас да 27. септембра посетите Ноћ истраживача, највећу научну авантуру током године, која се одржава широм Србије. Ова манифестација промовише науку и истраживања на занимљив и интерактиван начин и јединствена је прилика да посетиоци из прве руке доживе научна открића, упознају истраживаче и инспиришу се да сами постану део научне заједнице. Управо из ових разлога наш Научни клуб је неизоставан члан ове манифестације, где ће вам поставка коју смо развили у сарадњи са Математичким факултетом Универзитета у Београду пружити прилику да кроз интерактивне и едукативне активности завирите у тајне универзума. Такође, охрабрујемо вас да на веб сајту манифестације истражите и остале садржаје који вас очекују последњег петка у септембру.
Као и до сада, пријава за школске радионице је неопходна, и може бити само групна (за групе од 10 и више деце), а налази се на овом линку.
Уколико из било ког разлога морате да откажете пријаву, молимо вас да обавештење о томе пошаљете на е-мејл nk@cpn.rs.