Програм „Знање зна будућност“ и пројекат „Екодонирање“ у Научном клубу Лесковац

Подели вест

У Научном клубу Лесковац у периоду од 13. до 21. јуна реализован је пројекат „Екодронирање“  који је финансирн уз подршку компаније ДИС кроз програм „Знање зна будућност“.  „Екодронирање“ је пројекат који укључује више научних дисциплина као што су програмирање, заштита животне средине, мапирање и даљинска детекција.

Активности на пројекту „Екодронирање“ имале су за циљ да оспособе младе да користе технологију која може да помогне у очувању животне средине, а да се на тај начин упознају са новим научним дисциплинама у сфери екологије и заштите животне средине. Програмирајући алгоритме у програмским језицима Scratch и Python учесници су се повезали са дроновима уз помоћу којих су вршили снимање стања на терену и прикупљали податаке о животној средини. Податке које су прикупили о земљишту, вегетацији, облицима у рељефу, предметима и антропогеном утицају искористиће за израду дигиталних мапа. 

Учесници на пројекту били су ученици смера за заштиту животне средине Хемијско-технолошке школе „Божидар Ђорђевић Кукар“ из Лесковца. Овај програм који ће унапредити и осавременити наставу, био је део њихове редовне праксе и блок наставе.

Ученици су показали велику заинтересованост за активности које су биле предвиђене пројектом, а посебно за део који је обухватао савладавање обуке за корићење и употребу дронова као новину која може помоћи у очувању наше планете.

Прјекат „Екодронирање“ помогао нам је у оснаживању ресурса Мејкерс спејса и Научног клуба Лесковац. Куповином новог дрона омогућићемо сталне едукације и одрживост овог еко пројекта.