„ЗИМСКА ШКОЛА ФИЗИКЕ III – ФЕНОМЕНОЛОГИЧАРИ“ у Крагујевцу

Подели вест

Научни клуб Центра за образовање Крагујевац, реализовао је у периоду 01-11.06.2021.године, активности у оквиру пројекта „Зимска школа физике III – ФЕНОМЕНОЛОГИЧАРИ“,који се финансира од стране Центра за промоцију науке кроз Годишњи програм рада Научног клуба. Активности су реализоване у ОШ „Вук Стефановић Караџић“, Првој крагујевачкој гимназији и Праку науке, за 20 ученика основних школа.

Овогодишња школа физике бави се нераскидивом везом између теорије и експеримената у физици и феноменологичарима, научницима који раде и на пољу теорије и на пољу експеримената.

У току трајања школе, учесници су, кроз тимске активности које су усмерене на развој критичког мишљења, имали прилику да се овом фундаменталном науком баве на модеран начин, истраживањем, решавањем кодираних проблемских задатака и реализацијом реалних и виртуелних експеримената.

Ученици су активно учествовали у 5 различитих радионица:

  1. Физика кроз историју – креирање временске линије успешних и познатих физичара, теоретичара и експериментатора;
  2. Изокренута учионица – најпре самостална истраживања од стране ученика о хидростатичком и атмосферском притиску, а потом продубљивање знања реализацијом реалних експеримената на радионици;
  3. Интернет наставник – мерење и сређивање резултата мерења на виртуелном и реалном математичком клатну уз употребу апликације на мобилном телефону;
  4. Виртуелни експерименти и реални експерименти – изучавање светлости и разумевање светлосних појава;
  5. Конвергентно и дивергентно учење физике – метерологија у Парку науке.

Ауторке и реализаторке пројекта су Ана Марковић и Биљана Живковић, професорке физике.

Због све чешће праксе да деца бораве у затвореном простору у школи, у кући испред телевизора, компјутера, за телефоном, идеја овог пројекта је да децу основношколског узраста изведемо у природу и да своју радозналост и иистраживачке склоности покажу на терену. На терену у Аџиним ливадама, 18. септембра, ученици су помоћу кључева одређивали поједине врсте печурака, посматрали њихова плодоносна тела под лупом, изводили закључке о станишту и условима у којима гљива расте, а своја запажања су бележили у теренски дневник.

Сакупљене примерке гљива су презентовали 19. септембра, на Изложби гљива, која се традиционално сваког септембра организује на ПМФ-у у Крагујевцу.

Теренско истраживање, боравак и учење у природи буде у деци радозналост и истраживачки дух, што доприноси развоју стваралачке способности.