„ЕНИГМА КОДОВА“ у Чачку

Подели вест

Пројекат Енигма кодова, реализован је у просторијама Научног клуба Чачак са ученицима три средње школе из Чачка: Средња прехрамбена школа, Средња техничка школа смер Информационе технологије и Средња економска школа. Одржане су 3 радионице са по 25 ученика по радионици 28. марта године уз подршку Научног клуба Чачак и Центра за промоцију науке из Београда.

Циљ пројекта је популаризација науке генетике и оснаживање ученичких интересовања за будућа генетичка истраживања. Избором разноврсних пројектних активности ученици се стављају у централну позицију активних чиниоца и креатора свог сазнајног процеса чиме се остварује циљ припреме младих за изазове савременог друштва 21.века. Пројектом се остварују и циљеви подршке младима у развоју двосмерне научне комуникације као и подстицање фунционалног знања које ће наћи примену у пракси и свакодневном животу. 

Сарадници у реализацији пројекта су били Невена Јевремовић, Лана Бојовић и Василије Тимотијевић, ученици 2.разреда Прве крагујевачке гимназије, специјалног одељења деце надарене из области хемије и биологије. Они су израдили презентацију коју су и представили у свакој радионици. 

Следећа активност је радионица “Дечак или девојчица” била да ученичке групе направе кариограм од добијеног компета хромозома на обојеном папиру по узору на нормалан кариограм. Свака група је имала одређени сет хромозома: мушки и женски пол са нормалним кариограмом, Даунов синдром, Клинефелтеров синдром, Тарнеров синдром, јајна ћелија, сперматозоид. Ученици су били подељени у групе и врло успешно формирали кариограм из коверте. 

Наредна активност је била радионица декодирања и рекомбиновања у којој су ученичке групе произвољно правиле свој ген, затим од гена радили транскрипцију информационе РНК па од ње израђивали одређени протеин. Исту активност урадили су и у обрнутом смеру. Такође су одређене генске секвенце убацивали у бактеријски геном и добили одређени протеин.

Следећа активност је била изоловање нити ДНК из воћа кивија. Ученици су успешно експериментом и пратећи процедуру експеримента изоловали биљну ДНК.

Такође, ученици су посматрали метафазне хромозомске гарнитуре под микроскопом које смо обезбедили из Цитогенетичке лабораторије Клиничког центра Крагујевац са предходног пројекта Енигма кодова у Крагујевцу.

На крају пројекта су решавали генетичку мозгалицу, добили дипломе и склопили модел ДНК.

Ученици су била врло заинтересовани за све активности и врло посвећено су радили на својим задацима. Све планиране активности су биле реализоване на задовољство деце и реализатора.