ФИЗИКА РОЊЕЊА

Подели вест

Научни клуб Центра за образовање Крагујевац, реализовао је 27. маја 2022. године, у Првој крагујевачкој гиманзији, активности у оквиру пројекта „Физика роњења“,који се реализује у сарадњи са Центром за промоцију науке кроз Годишњи програм рада Научног клуба Крагујевац за 2021. годину.

Вероватно једна од најчуднијих материја у нашем универзуму јесте вода.

Зашто?

Сваки молекул воде који постоји у нама и око нас егзистира већ билионима година. 70% наше планете је вода. ⅔ нашег тела сачињава вода, али ипак то није окружење у којем живимо. Одувек је човек желео да рони и тако истражује морске дубине и њихов свет. Роњење уводи човека у окружење у којем је изложен повећаном притиску околине, повећаном отпору дисању, кретању, уз додатну тежину и притисак ронилачке опреме као и стрес узрокован хладноћом. Почиње када ронилац зарони у воду и престаје удисати ваздух, а завршава се када га, након што изрони, почне поновно удисати.

Учесници су ктоз овај пројекат научили какву примеу наука има у роњењу и чиме се бави Физика роњења, област која изучава утицај природних појава на организам ронилаца, кесонских радника, војних и спортских ронилаца, који током роњења бораве под водом уз обезбеђење физиолошких услова за дисања (роњење са апаратом) или без осигурања тих услова (роњење задржавањем даха).


Аутори и реализатори су: Ана Марковић, професор физике, Немања Радишић, професор физичког васпитања и Урош Маслак, ронилац.