Ученици основних школа Јабланичког округа који су остварили значајне резултате на такмичењу из географије или се посебно интересују и занима их ова научна област имали су прилике да у суботу 4. јуна посете Ђавољу варош – посебни природни споменик.
Ђавоља варош је јединствен локалитет овог типа који се налази у нашој близини. Као такав представља, како туристичку понуду, тако и научно-историјску подлогу на којој можемо наћи земљиште различитог састава. Укупно има 202 земљане фигуре, различитих облика и димензија, висине од 2 до 15 м, ширине од 0,5 до 3 м, са каменим капама на врху. Оне настају као резултат специфичног ерозивног процеса који траје вековима. Фигуре се образују, расту, мењају, скраћују, постепено (врло споро) нестају и поново стварају. Под ударом кишних капи долази до растварања и одношења растресите подлоге земљишта.
Овако настале земљане стубове остали климатски фактори (ветар, сунчеви зраци, промена температуре и др.) обликују у земљане фигуре чудног облика и изгледа, које када се дуже посматрају делују нестварно, како у погледу облика и величине тако и невероватне статичке постојаности. Делује нестварно, да једна земљана фигура у основи широка три метра а висока десет и више метара у врху се завршава дебљином од 20 – 30 цм и таква опстаје деценијама и вековима под теретом каменог блока тешког и до сто и више килограма.
Поред јединствених земљаних фигура имали смо прилике да истражимо изворе вода чудних својстава и позабавимо се садржајем извора. Од минералних извора па све до Жутог потока бавили смо се истраживањем биљака које расту на овом подручју. Дивни предели остали су за нама а ми смо кренули пут научног клуба где смо кроз експерименте причали о ерозивним процесима и значају зелених површина не само за природне локалитете већ за читаву планету Земљу.
Активност је реализована је у оквиру Годишњег програма Научног клуба Центра за стручно усавршавање у образовању уз подршку Центра за промоцију науке.