Научни клуб Кикинда организује предавања са теренским радом „Чудесни свет алги и кикиндски уникат међу њима“ које се финансира по Јавном позиву Центра за промоцију науке. Предвиђено је да се тепенски рад одржи 11.6.2021. са почетком у 10:00 на старом копу код фабрике „Тоза Марковић“ у Кикинди.
Реализаторка Драгана Предојевић покушаће да учесницима приближи чедесни и веома занимљив свет алги, кроз причу о њиховом пореклу, разноликости и значају за саму планету, али и човека.
Сви заинтересовани имаће прилику и да виде како изгледа прикупљање алголошких узорака, како се додатно врше мерења на самом терену и шта се ради са прикупљеним материјалом, уз поштовање свих мера заштите животне средине. Овом приликом покушаће се са проналажењем и у показну сврху прикупљањем једне посебне макроскопске алге која представља уникат Србије. Дуго се сматрало да је ова врста исчезла са подручја Србије, али је 2018. године поново пронађена баш на подручју Кикинде и то на Плавој бањи, познатом кикиндском излетишту. Имајићи у виду колико је ово значајно откриће, а да већина наших суграђана није информисана, мала теренска експедиција планира да ова сазнања подели са свим заинтересованим учесницима.
Драгана Предојевић, рођена је и одрасла је у Кикинди. После средње школе одлази на Биолошки факултет Универзитета у Београду где је завршила Основне академске студије, смер Екологија и заштита животне средине са просечном оценом 9,51. Докторске студије смер Екологија, модул-Хидроекологија завршила је 2017.године.
Тренутно је запослена на Катедри за алгологију, микрологију и лихенологију Биолошког факултета Универзитета у Београду на радном месту доцента.