КО ЈЕ ЈУРИО ГАГАРИНА

Подели вест

Научни клуб Регионалног центра за стручно усавршавање запослених у образовању, Смедерево, организовао је завршну радионицу пројекта „КО ЈЕ ЈУРИО ГАГАРИНА“  у оквиру Јавног позива Центра за промоцију науке, Београд, за 2020/2021 годину.  Аутор пројекта је Зорица Маринковић, наставник географије, у основној  школи „Славко Родић“, Бачки Јарак.

Завршна радионица у оквиру пројекта „КО ЈЕ ЈУРИО ГАГАРИНА“, који се финансира по Јавном позиву Центра за промоцију науке, одржана је у четвртак, 02.12.2021. године, од 11 до 13.30 часова. 

На радионици је било присутно 30 ученика трећег  разреда основне школе „Димитрије Давидовић“ Смедерево, са учитељицом Невеном Перић.

Ученици су се на почетку радионице упознали са основним појмовима астрономије. Под астрономијом се најчешће подразумевају слике из свемира и праћење летова што даље од Земље. Врло се мало зна колико је човечанство имало користи од развоја свемирске технологије. Ученици су се кроз активности упознали са проналасцима који су првобитно били намењени освајању космоса, а поспешили су развој медицине, пољопривреде, екологије, индустрије, саобраћаја и на развој друштва у целини. 

Обновили су знања о равнодневици, дан када ноћ и обданица једнако трају, и научили да разликују пролећну и јесењу  равнодневицу. Пролећна је, углавном, 20. марта и означава почетак пролећа на северној хемисфери, а јесен на јужној. Јесења равнодневица је најчешће 22. септембра и означава почетак јесени на северној, а пролећа на јужној хемисфери. Датум равнодневица може да осцилује један дан у зависности од године. Упознали су се са бенефитима свемирских технологија и истраживањима космоса који су довели до напретка у технологији и природним наукама, 

 Кроз ову радионицу, ученицима су на научни начин приближене  чињенице да је истраживање космоса или космонаутика интердисциплинарна наука која се базира на сазнању других наука, као што су: физика, аеродинамика, астрономија, математика, хемија, биологија, медицина, електроника и метеорологија.